0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

سهام جایزه Bonus Shares در بورس چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

دسته بندی ها : بلاگ 21 مرداد 1399 زهرا جعفرزاده 3739 بازدید
سهام جایزه Bonus Shares در بورس چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

سهام جایزه Bonus Shares در بورس چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟ سیاست تقسیم سود برخى از شرکت‌ها به‌گونه‌اى است که به‌جاى پرداخت وجه نقد به عنوان سود سهام، اقدام به توزیع سهام جایزه مى‌کنند. سهام جایزه در بورس چیست و چگونه محاسبه می شود؟ بطور مثال ممکن است یک شرکت به سهامداران خود اعلام نماید که در پایان یک سال مالى به صاحبان سهام عادى ۲۰ درصد سهام جایزه بدهد. یعنی شرکت مورد نظر قصد دارد به هر شخص که ۴ سهم عادى دارد به‌جاى سود سالانه یک سهم جدید پرداخت کند.

سهام جایزه در بورس در واقع سهامی است که برای کسب آن و اضافه شدن آن به پرتفو یا سبد معاملات شما، پولی پرداخت نمی کنید و به صورت رایگان و کاملا مجانی در اختیار شما قرار می گیرد. سهام جایزه شما مشمول مالیات نیست. سهام جایزه به سهامدارانی تعلق می گیرد که در روز برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه، سهامدار شرکت باشند.

سهام جایزه یکی از اتفاقات خوب برای بورس بازها در طول سال است و بسیاری از سهامداران از این که شرکت ها، سهام جایزه در اختیار سهامداران قرار می دهند، خرسند هستند. توجه داشته باشید که توزیع سهام جایزه بر کل دارایی ها، کل بدهی و حقوق صاحبان سهام، تاثیر خاصی نداشته و در واقع سرمایه اسمی شرکت را تغییر می‌دهد و قدرت جذب نقدینگی و گسترش بازار یک شرکت را به ارمغان خواهد آورد.

 

سهام جایزه

توزیع سهام جایزه، منجر به تجزیه سهام حساب‌های درج شده در ترازنامه نمی‌شود.

توزیع سهام جایزه، منجر به تجزیه سهام حساب‌های درج شده در ترازنامه نمی‌شود. برای مشاهده این موضوع که کدام شرکت در سال ۱۳۹۹، برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد، به سامانه جامع ناشران یا کدال codal.ir مراجعه کنید.

شرکت ها چرا سهام جایزه می دهند؟

ممکن است شرکت ها بنابر دلایل مختلفی تعدادی سهام پاداش به سهامداران خود اهدا کنند. یکی از دلایلی که شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند سرمایه گذاری درآمدهای ناپایدار و بازسازی ذخایر شرکت می باشد.

از دلایل دیگری که شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند این موضوع است که وقتی یک شرکت پول کمتری داشته باشد، امکان دارد سهام جایزه را بدهد تا سهامداران بتوانند سهام خود را برای پول بفروشند.

دلیل سومی که شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند این است که شرکت ها می توانند با پرداخت اوراق بهادار سهام به سهامداران، قیمت سهام را کاهش دهند و به این روش سرمایه گذاران جدید را برای خرید سهام تشویق می کنند.

چگونگی حسابدارى سهام جایزه

نحوه ثبت و حسابدارى سهام جایزه به این صورت است که حسابدار مبلغ خاصی معادل ارزش بازار سهام جایزه از حساب سود انباشته شرکت کم و مبلغ کم شده را به حساب سرمایه و صرف سهام منظور مى‌کند.

مشخصا در این صورت تعداد سهام عادى در دست مردم افزایش خواهد یافت اما ارزش ویژه این سهام عادى تغییر نخواهد کرد.

عوامل مؤثر در انتخاب سهام جایزه و تجزیه سهام

 1.  توزیع سهام جایزه بر کل دارائى‌ها، کل بدهى‌ها و حقوق صاحبان سهام تأثیرى ندارد اما باعث تغییر ترکیب حساب‌هاى حقوق صاحبان سهام خواهدشد.
 2.  سهام جایزه و تجزیه سهام خود به خود ثروت سهامداران را نمیتواند تغییر دهند. قیمت بازار سهام عادى و میزان سود هر سهم متناسب با مقدار سهام جدید کم میشود، ولى درصد مالکیت سهامداران ثابت می ماند.
 3.  سهامى که به‌صورت جایزه یا بر اثر تجزیه سهام به صاحبان سهام شرکت توزیع میگردد مشمول مالیات نمی شود. این موضوع با این واقعیت که توزیع سهام جایزه یا تجزیه سهم باعث افزایش ثروت سهامداران نخواهد شد منافات ندارد.
 4.  سیاست تقسیم سود بعضی از شرکت‌ها اینگونه است که هم سهام جایزه توزیع کنند و هم مقدارى از سود سالانه شرکت را به‌صورت نقد پرداخت کنند.

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و توزیع سهام جایزه

قسمتی از سود سالیانه شرکت‌ها که در سالهای گذاشته در بین سهامداران تقسیم نشده است در حساب سود انباشته آن‌ها ذخیره خواهد شد. سود انباشته به منظور جبران مخارج مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و سایر عملیات شرکت استفاده می شود و جریان نقدینگی جدیدی عملاً به شرکت وارد نمی شود.

چون در این حالت سهامداران هزینه ای را برای خرید اوراق جدید منتشر شده پرداخت نمی‌کنند، به سهام تعلق گرفته به سهامداران سهام جایزه می‌گویند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

اما سهام جایزه به چه کسانی تعلق می گیرد؟ سهام جایزه به کلیه سهامداران تعلق میگیرد و سهامداران بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنند، مالک سهام جایزه می شوند به صورتی که میزان مالکیت سهامداران بعد از افزایش سرمایه از محل سود انباشته تغییری نخواهد کرد.

توجه فرمایید منظور از اینکه مالکیت سهامداران بعد از افزایش سرمایه از محل سود انباشته تغییری نخواهد کرد این است که تغییری در دارایی های سهامداران رخ نمی دهد: یعنی پس از افزایش سرمایه که تعداد سهام افراد زیاد شد، قیمت جدید سهام به گونه ای تغییر می‌کند که دارایی سهامداران تغییری نکند اما تعداد سهام آنها افزایش یابد.

نحوه دریافت سهام جایزه

نحوه دریافت سهام جایزه به این صورت است که معمولا ۲ ماه پس از ثبت آگهی افزایش سرمایه، سهام جایزه به پرتفو سهامداران بصورت رایگان اضافه و قابل معامله خواهد شد.

 

دریافت سهام جایزه

نکات مربوط به سهام جایزه

 

 • اگر در زمان برگزاری مجمع در خصوص افزایش سرمایه، شما سهام شرکت رو داشته باشید به عنوان سهامدار شناخته خواهید شد و افزایش سرمایه و سهام جایزه به شما تعلق می گیرد.
 • بعد از افزایش سرمایه، برای ثبت سهام جدید مدت زمانی طول می‌کشد. در این زمان می‌توانید سهام قبلی را بفروشید.
 • زمان اضافه شدن سهام جایزه به پرتفوی و زمان فروش سهام جایزه: سهام جایزه برای ثبت شدن به صورت میانگین ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد، شما بعد از این مدت، میتوانید آن را به فروش برسانید.
 • سهام جایزه یا افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا مازاد تجدید ارزیابی دارائی ها به دارندگان سهام در زمان مجمع تعلق میگیرد.
 • افزایش سرمایه های بالای ۱۰۰% باید قبل از بازگشایی نماد به ثبت برسد و قابلیت معامله شود. و در صورتیکه در حدود قیمت تئوریک بازگشایی شود ضرری را برای کسی به همراه نخواد داشت.
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :